Mural ks. Edwarda Chomy
******
Dziś w Skierniewicach miała miejsce uroczystość poświęcona pamięci ks. Edwarda Chomy. Duszpasterza wojskowego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, pierwszego proboszcza Parafii Garnizonowej w Skierniewicach, kapelana zamordowany w Katyniu.
Na budynku mieszkanym ZGM, znajdujacym się przy ul. Stefana Batorego 64 A, obok Placu Św. Jana Pawła II i Kościoła Garnizonowego odsłonięty został mural, przedstawiający Bohatera Skierniewic.
Jest to drugi mural w Skierniewicach zrealizowany w ramach akcji „Jestem Dumny”.
—
KS. EDWARD CHOMA
Urodził się 26 grudnia 1889 r. w Złoczowie w woj. tarnopolskim, na dzisiejszych Kresach Wschodnich. Szkołę ludową ukończył w Chorostkowie w powiecie husiatyńskim. W latach 1901-1909 uczęszczał w rodzinnym Złoczowie do ośmioletniego państwowego gimnazjum (w II RP nosiło imię Króla Jana Sobieskiego) i po zdaniu egzaminu dojrzałości z oceną „uzdolniony”, wstąpił do Seminarium Duchownego we Lwowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 4 sierpnia 1913 r. W czasie I wojny światowej pracował w szpitalu polowym armii austro-węgierskiej jako „freiwilligier Krankenpfleger” – pielęgniarz ochotnik. Powołany do służby wojskowej w c.k. austriackiej armii w Przemyślu był najpierw superiorem polowym, a potem ochotnikiem w szpitalu polowym nr 105, pełniąc tam funkcję kapelana. Jako kapelan 100. pułku piechoty armii austriackiej („Setki Cieszyńskiej”) był na froncie włoskim do końca października 1918 r.
3 listopada 1918 r. zgłosił się ochotniczo do służby w Wojsku Polskim we Lwowie i otrzymał przydział do oddziałów na odcinku III obrony Lwowa. Pełnił też obowiązki kapelana w szpitalu dla rannych. Po wypędzeniu z miasta Ukraińców, 29 listopada 1918 r. tego roku został przydzielony jako kapelan do 1. Pułku Strzelców Lwowskich. Od lipca 1919 r. był zawodowym kapelanem w stopniu kapitana. Od 11 lipca 1919 r., jako proboszcz 4 Dywizji Piechoty, był z wojskiem przez cały czas, najpierw na froncie polsko-ukraińskim, a potem w wojnie polsko-bolszewickiej, aż do jej zakończenia w 1920 r. W walkach tych wykazał się wielkim bohaterstwem. Wraz z dowódcą dywizji wyjeżdżał na pierwsze linie frontu, sam opatrywał rannych, zachęcał wszystkich do wytrwania na stanowisku i spełnienia swego obowiązku wobec Ojczyzny. Za wybitne zasługi bojowe, dzielność i wierną służbę ojczyźnie był wielokrotnie odznaczany, m.in. Odznaką Honorową „Orlęta”, Krzyżem Niepodległości, Medalem Niepodległości, Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921, Krzyżem Walecznych.
Do Skierniewic przybył wraz z 26 Dywizją Piechoty w październiku 1921 r. i objął stanowisko kierownika rejonu duszpasterstwa wojskowego. Znany był z płomiennych kazań i wystąpień, w których odwoływał się do patriotyzmu i pracy na rzecz nowo odradzającego się państwa polskiego, żołnierzy uczył czytania i pisania, wspierał również mniejszości narodowe wśród wojskowych Na potrzeby wojska wyznania rzymskokatolickiego częściowo zaadaptował dotychczasową cerkiew prawosławną. Od maja 1926 r. został mianowany pierwszym proboszczem parafii wojskowej w Skierniewicach. W styczniu 1930 r. został oddelegowany na stanowisko administratora parafii wojskowej w Słonimiu.
Z chwilą wybuchu II wojny światowej ks. st. kapelan mjr Edward Choma pełnił najprawdopodobniej posługę kapelana 72 pułku piechoty. Po wkroczeniu Armii Czerwonej w nieznanych okolicznościach 17 września 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej. Został zamordowany w Katyniu w kwietniu 1940 r. Pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w listopadzie 2007 r.
—
Organizatorzy:
– Ministerstwo Obrony Narodowej
– Prezydent Miasta Skierniewice
– Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich
– Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego
– Miasto Skierniewice
******
https://www.facebook.com/events/1463355264462405
#EdwardChoma #KsEdwardChoma #KsiądzEdwardChoma #Choma #JestemDumny #Skierniewice
—
Linki do galerii zdjęć:
https://www.facebook.com/Muzeum.Historyczne.Skierniewic/posts/pfbid02DxGHgEogBkoJSJ5TsWGPfwy3ietogzpw5eGzg2RgMtdNpxyGLdpErSBYbKExpD6Ll
https://www.facebook.com/kochamSkierniewice/posts/pfbid0k7p1gCZN6gGs3z8JC2gRaGT5GfHXMvoz3M7saSUEUFDu1qMkcfb9eDffCAf7zqHCl
(Fot.: I Love Skc)
