„Ze zbiorów Archiwum Cyfrowego Skierniewic”
******
Kilkanaście dni temu udało nam się nabyć prawdziwego białego kruka. Zanim do Muzeum Historycznego Skierniewic przyszła ta długo wyczekiwana paczka, przeszła ona niemałą drogę – ponad 1000 km różnymi środkami transportu. Tą niezwykłą pamiątką antykwaryczną jest karta projektowa przebudowy skierniewickiego pałacu, zleconej przez Aleksandra Bariatyńskiego.
Aleksander Bariatyński otrzymał skierniewicki pałac wraz z parkiem w dożywocie około 1871 roku, w nagrodę za wierną wojskową służbę carowi na Kaukazie. Zaraz po przeprowadzce, książę
rozpoczął liczne inwestycje w swojej nowej posiadłości. Jedną z nich, chyba największą, było przearanżowanie wnętrz nieistniejącego już dworca kolejowego w parku na teatr. Szereg zmian i przeobrażeń przeszedł również pałac i jego otoczenie. Przebudowa widoczna na naszym rysunku miała polegać na niewielkim podniesieniu kolumn pergoli i umieszczeniu na nich zadaszonego tarasu. Najprawdopodobniej widoczny na projekcie planowany korytarz miał być połączony z jadalnią, czyli salą za lustrem. Książę Bariatyński zaplanował przebudowę skierniewickiej osady pałacowej z rozmachem, ale być może jego nieudana próba powrotu do wielkiej polityki spowodowała, że część planów nie została zrealizowana. Taras z naszej karty prawdopodobnie nigdy nie wyszedł poza prace projektowe.
Szczególną uwagę zwraca niezwykła precyzja wykonania rysunku. Wszystkie linie są poprowadzone nadzwyczaj starannie, co daje nieodparte wrażenie, jakby projekt nie był rysunkiem, a wydrukiem. Jednak po powiększeniu doskonale widać kunszt XIX-wiecznych inżynierów. Powszechne wśród ówczesnych projektantów umiejętności kreślarskie wzbudzają dziś niemały podziw. Karta nie jest sygnowana, ale przypuszczamy, że autorem tego planu jest Ippolito Monighetti, który dla księcia Bariatyńskiego wykonywał inne projekty przebudowy skierniewickiego pałacu.
******
Zapraszamy na stronę: https://archiwumskierniewic.pl/
#ZeZbiorówArchiwumCyfrowegoSkierniewic
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu 'Kultura Cyfrowa’
