Wykład pt. „Bezpieczeństwo energetyczne Polski w oparciu o własne surowce” – prof. dr hab. Władysław Mielczarski (Politechnika Łódzka)
18 maja (czwartek) / godz. 18:00-19:00 / sala edukacyjno-estradowa MHS / wstęp wolny
******
Klub im. rtm. Witolda Pileckiego w Skierniewicach
zaprasza na wykład
prof. dr hab. Władysława Mielczarskiego
pt. „Bezpieczeństwo energetyczne Polski w oparciu o własne surowce”
który odbędzie się w czwartek, dnia 18 maja 2023 r., o godz. 18:00
w Muzeum Historycznym Skierniewic, ul. Stefana Batorego 64 J
******
O PRELEGENCIE:
Prof. dr hab. Władysław Mielczarski
Urodzony 27 czerwca 1949 w Kutnie. Inżynier energetyk, automatyk, profesor nauk technicznych, członek Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników, wykładowca w Instytucie Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej.
W 1973 roku obronił tytuł magistra inżyniera na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej, w specjalności automatyka. Po dwóch latach pracy w przemyśle, w 1975 roku, rozpoczął studia doktoranckie na Politechnice Łódzkiej. W we wrześniu 1978 roku otrzymał stopień doktora nauk technicznych. W 1987 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2002 – profesora. Od 1978 roku jest związany z Instytutem Elektroenergetyki, gdzie pracuje do dziś na stanowisku profesora zwyczajnego.
W latach 1991–1992 pracował jako wykładowca w Curtin University of Technology w Perth. Od 1992 do 2000 roku pracował jako profesor uczelni na Monash University w Melbourne. Będąc w Melbourne brał udział w reformie przemysłu elektroenergetycznego jako doradca rządu stanu Wiktoria oraz Energy Industry Ombudsman. W latach 1996–1997 wykładał na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang w Singapurze. Od 1997 roku współpracował z Ontario Hydro w Toronto jako ekspert ds. energetycznych przy wdrażaniu rynków energii elektrycznej. Od 2004 roku jest członkiem europejskiego think tanku European Energy Institute.
W latach 1999–2000, jako doradca wicepremiera ds. gospodarczych Leszka Balcerowicza, przygotował projekt polskiego rynku energii elektrycznej. Jako doradca ministra gospodarki Piotra Woźniaka, w latach 2005-2007, współpracował przy opracowywaniu „Programu dla elektroenergetyki”, który po zatwierdzeniu przez rząd, w marcu 2006 roku, stał się podstawą do konsolidacji polskiej elektroenergetyki i utworzenia czterech firm energetycznych: Polska Grupa Energetyczna, Tauron Polska Energia, Enea i Energa.
We wrześniu 2007 roku został delegowany przez polski rząd do Komisji Europejskiej, gdzie pełnił w latach 2007–2011 funkcję European Energy Coodinator w DG Energy, będąc odpowiedzialnym za rozwój międzynarodowych połączeń transgranicznych systemów elektroenergetycznych w Północnej i Centralnej Europie. Z jego inicjatywy powstało połączenie energetyczne Polski i Litwy – LitPol Link. W latach 2008–2016 był przewodniczącym rady nadzorczej firmy LitPol Link sp. z o. o. Połączenie zostało oddane do eksploatacji w grudniu 2015 roku.
W 2005 roku otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia badawczo naukowe, w tym za stworzenie programu komputerowego Linear Programming Dispatch (LPD) i programu GMOS do planowania pracy polskiego systemu elektroenergetycznego. Program LPD został wdrożony do eksploatacji we wrześniu 2001 roku i jest używany do tej pory do zarządzania pracą systemu. W 2021 roku został uhonorowany przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
******
Organizator:
Klub im. rtm. Witolda Pileckiego w Skierniewicach
******
Serdecznie zapraszamy!
******
(Fot.: public domain & PAP)
—
AKTAULIZACJA, 19 maja:
Relacja z wykładu:
https://tiny.pl/ch94j
Prezentacja:
Prof. dr hab. Władysław Mielczarski – ”Energetyka w okresie transformacji” [prezentacja]
