Wiosna w Muzeum – Spotkanie z Trzema Kobietami
23 marca (czwartek) / godz. 18:00-20:00 / MHS / wstęp wolny
******
PROGRAM:
18:00 —> Recital fortepianowy: Tanchanok Yimsomboon–Rolewska
Urodzona w Bangkoku (Tajlandia) w 1997 r. artystka, rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku czterech lat. W wieku piętnastu lat została objęta Programem Kształcenia Młodych Artystów w Szkole Muzycznej przy Uniwersytecie Mahidol (Tajlandia), gdzie kontynuowała naukę pod kierunkiem Dr. Wen-Hui Lily Lin. Na trzecim roku studiów otrzymała stypendium za wybitne osiągnięcia artystyczne. Swoje kształcenie kontynuowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego i w klasie kameralistyki prof. Mai Nosowskiej (dyplom 2019), a następnie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – w klasie fortepianu dr Szczepana Kończala oraz w klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej (dyplom 2022). Koncertowała w Polsce i Tajlandii, m.in. w: Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Akademii Sztuki Pięknych w Szczecinie, Ambasadzie Królestwa Tajlandii w Warszawie, Pałacu Myślewickim w Warszawie, Łazienkach Królewskich w Warszawie, Izbie Historii Skierniewic w Skierniewicach, Muzeum Historycznym Skierniewic, Warszawskim Towarzystwie Muzycznym w Warszawie, Salonie Muzycznym Nowy Świat w Warszawie, Goethe-Institut Thailand w Warszawie, Centrum Kultury Tajlandii w Warszawie. W programie recitalu usłyszymy wiosenne brzmienia w utworach J.S. Bacha, W. A. Mozarta, M. Szymanowskiej, F. Chopina, K. Szymanowskiego, F. Schuberta, F. Liszta, E. Griega.
18:30 —> Warsztaty tworzenia motanki: Anna Lewandowska
Szmaciane laleczki, ręcznie motane, mają swój niepowtarzalny urok. Są kolorowe, unikalne. Słowianie robili je wierząc, że mają moc ochronną, ale też dla zabawy. Tworzone w tradycyjny sposób, bez użycia ostrych narzędzi, ze skrawków tkanin, miały zapewnić opiekę domowi, zdrowie, pomyślność, dobrobyt, spełnienie życzeń osób, które je tworzyły. W zależności od tego, jakie życzenie miały spełnić, do środka laleczki wkładano nasiona bądź liście szałwii, jabłoni, mięty oraz innych roślin.
19:00 —> Wykład pt. „Rośliny wiosny”: dr Anna Traut–Seliga
Czy wiosna się spóźnia albo jest przed czasem? Jak rozpoznać, kiedy wiosna przychodzi? Rozpoczynamy nowy cykl spotkań na pograniczu kultury i natury. Poznamy wszystkie pory roku (chyba nie myślicie, że są tylko cztery…?), obserwując reprezentujące je rośliny, wraz z ich użytkowością oraz znaczeniem kulturowym. Przemkniemy przez fenologiczny rok, ucząc się rozpoznawania pór roku bez zaglądania do kalendarza.
******
Serdecznie zapraszamy!
#Wiosna #WiosnaWMuzeum #PoczątekWiosny
