Wernisaż wystawy malarstwa akwarelowego pt. „Tytus Brzozowski. 12 miast” – Instytut Polonika
2 grudnia (piątek) / godz. 18:00 / sala wykładowo-koncertowa MHS / wstęp wolny
******
W wernisażu wezmą udział:
• Tytus Brzozowski – artysta, architekt, autor obrazów
• dr Magdalena Gutowska – szefowa programu Popularyzacja w Instytucie Polonika
• Agata Niedziółka – dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic im. Jana Olszewskiego
******
O WYSTAWIE:
Zapraszamy do wspólnej podróży śladami polskiego dziedzictwa poza granicami kraju. Przewodnikiem podczas tej wyprawy jest znany polski artysta Tytus Brzozowski, który we współpracy z lnstytutem POLONIKA stworzył cykl malarski obejmujący trzynaście obrazów. Dwanaście prac przedstawia miasta w różnych częściach świata i znajdujące się w nich miejsca i obiekty stanowiące materialne świadectwo obecności Polaków. Ostatnia praca jest kolażem wybranych poloników z każdego z namalowanych miast.
Barwne akwarele ukazują miasta w charakterystyczny dla artysty sposób. Brzozowski eksploruje temat przestrzeni miejskiej. Przetwarza zastaną rzeczywistość i podejmuje grę z perspektywą, często łącząc ze sobą obiekty, które w rzeczywistości są od siebie oddalone. Widoczne na obrazach zestawienia ukazują nie tylko zaskakujące liczby obiektów, lecz także wskazują na konteksty historyczne i powiązania między nimi.
Niewiele osób wie, jak wiele ważnych miejsc dla polskiej społeczności znajduje się poza granicami kraju, dlatego też celem przedsięwzięcia lnstytutu POLONIKA i Tytusa Brzozowskiego jest popularyzacja wiedzy na ten temat.
Wystawa „Tytus Brzozowski. 12 miast” do tej pory prezentowana była w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie, w Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce, w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago, w Muzeum Polskim w Rapperswil, w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie oraz w Ratuszu w Wilnie.
Instytut Polonika przygotował także specjalną wersję wystawy online na platformie Google Art & Culture.
******
O ARTYŚCIE:
Tytus Brzozowski
Tytus Brzozowski (ur. 1984 w Warszawie) – artysta malarz i architekt. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.
Tytus to akwarelista i architekt zafascynowany duszą miasta. Często zestawia sylwetki gmachów i ludzi, tworząc barwne, pogodne sceny z pogranicza rzeczywistości i fantastyki.
Jego ulubioną bohaterką jest Warszawa. Pomimo surrealistycznego posmaku, obrazy związane są z prawdziwą historią polskich miast. „Poszukuję klucza, który pozwoli mi oddać prawdziwy charakter miejsca czy lokalnej społeczności. Często maluję budynki już nieistniejące lub położone w nietypowym otoczeniu.” – wyjaśnia Tytus.
Niekiedy wychodzi poza sferę akwareli, tak jak zrobił to na potrzeby projektów sześciu warszawskich murali, wielkoformatowej książki obrazkowej „Miastonauci” (2017), a także pejzaży zrujnowanej stolicy do filmu „Po apokalipsie”.
Obrazy Brzozowskiego wystawiano m.in. podczas Sezonu Kultury Polskiej w Ningbo w Chinach, a także prestiżowego festiwalu ARTLIFE w Moskwie. Są one również wykorzystywane przez Polską Organizację Turystyczną do promocji Polski na targach międzynarodowych.
Specjalnością i wyróżnikiem Tytusa są prelekcje o architekturze i historii Warszawy, które prowadzi w ramach swoich ekspozycji.
https://tytusbrzozowski.pl/pl/obrazy/
https://www.facebook.com/tytus.brzozowski
https://www.facebook.com/profile.php?id=1438207088
https://www.instagram.com/tytus.brzozowski/?hl=pl
******
O INSTYTUCIE:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury powołaną w 2017 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Instytut prowadzi projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i popularyzatorskim. Dzięki nim zachowywane są materialne świadectwa naszych dziejów i przywracana jest pamięć o ważnych dla współczesnych Polaków osobach oraz istotnych faktach historycznych.
******
ORGANIZATORZY:
– Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego
– Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Miasto Skierniewice
Wystawa dostępna będzie do 31 stycznia 2023.
******
Serdecznie zapraszamy!

