Spotkanie pt. „Przez krzyż do nieba”
11 października (poniedziałek) / g. 19:00-20:00 / sala wykładowo-koncertowa MHS / wstęp wolny / limit miejsc: 50 os.
******
Spotkanie z siostrą Radosławą Podgórską (Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża)
pt. „Przez krzyż do nieba”
– o błogosławionej Matce Róży Elżbiecie Czackiej
w ramach
13. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Skierniewicach
******
Róża Maria Czacka – ur. 22 października 1876 w Białej Cerkwi, zm. 15 maja 1961 w Laskach. Herbu Świnka; imię zakonne Elżbieta od Ukrzyżowania Pana Jezusa. Polska zakonnica, pionierka polskiej tyflologii, filantropka, zwana „niewidomą matką niewidomych”. Założycielka i prezeska Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi. Pierwsza przełożona generalna i założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Błogosławiona Kościoła katolickiego.
Ociemniała w roku 1898 młoda hrabianka Róża Czacka za namową znanego warszawskiego okulisty dr Bolesława Gepnera postanowiła poświęcić się pracy dla niewidomych. W 1910 roku założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, które z czasem w sposób instytucjonalny objęło opieką kilkaset niewidomych dzieci i dorosłych. Róża Czacka uważała jednak, że tylko silne trwanie w wierze katolickiej, pojednanie z Bogiem i pełna akceptacja swojego inwalidztwa może doprowadzić do sukcesu rehabilitację osoby ociemniałej. Ponadto z dużą determinacją wprowadzała do pracy z niewidomymi najnowsze ówcześnie praktyki tyflologiczne, co wymagało ustawicznego samokształcenia. Jej współpracownicy nie zawsze akceptowali oba te czynniki w procesie opieki nad ociemniałymi.
Stąd też Róża Czacka zdecydowała się powołać zgromadzenie zakonne, którego celem byłaby służba niewidomym. W roku 1917 sama oblekła habit III zakonu św. Franciszka, zaś w listopadzie 1918 r. uzyskała zgodę ówczesnego Prymasa, arcybiskupa Aleksandra Kakowskiego na przyjmowanie kandydatek do nowego zgromadzenia. Formalnie zaczęło ono działać od 1 grudnia 1918 r. Pierwsze Konstytucje Zgromadzenia zostały zatwierdzone 2 października 1922 r., a w roku 1923 odbyła się I Kapituła i otwarcie nowicjatu w Laskach.
Duchowym opiekunem tworzącej się wspólnoty zakonnej został ks. Władysław Krawiecki, profesor żytomierskiego seminarium duchownego, a po jego śmierci w roku 1922 ks. Władysław Korniłowicz. Wokół osoby ks. Korniłowicza i całego dzieła Matki Czackiej zwanego Triuno (na cześć Trójcy Przenajświętszej), wspomaganego przez samych niewidomych, siostry FSK i współpracowników świeckich, skupiła się liczna warszawska inteligencja katolicka. Zgromadzenie stało się podporą kadrową Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi zarówno w jego warszawskich placówkach, jak i w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach – od lat 30. XX w. głównego ośrodka dzieła.
******
Serdecznie zapraszamy!
******
13. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Skierniewicach
TERMIN WYDARZENIA: 01.10.2021 – 17.10.2021
13. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Skierniewicach
******
https://beatyfikacja.info/
https://beatyfikacja.info/matka-elzbieta-roza-czacka-kim-byla/
https://beatyfikacja.info/niewidoma-matka-niewidomych/
