Spektakl pt. „7 mieszkań we wnętrzu duszy”
W ramach 12. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Skierniewicach
13.10 / g. 16:00 / Muzeum Historyczne Skierniewic / wstęp wolny
******
O SPEKTAKLU:
Spektakl „7 mieszkań we wnętrzu duszy” – to autorski monodram Izabeli Drobotowicz-Orkisz, wg „Twierdzy wewnętrznej” św. Teresy z Avili. Spektakl powstał na zamówienie Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, w Roku św. Teresy od Jezusa. Autorka scenariusza skoncentrowała się na jednym wątku wielkiego dzieła mistycznego Reformatorki Karmelu. W trakcie ponad godzinnego spektaklu publiczność z przejęciem wędruje z aktorką przez kolejne wnętrza ludzkiej duszy, aby wreszcie dotrzeć do ostatnich mieszkań – Tam, gdzie mieszka Sam Bóg.
******
O TEATRZE HAGIOGRAF:
Teatr Hagiograf jest teatrem słowa, kontynuatorem idei Teatru Rapsodycznego. Powstał w Krakowie i współpracuje z wieloma krakowskimi aktorami, muzykami i naukowcami. Założyła go Izabela Drobotowicz-Orkisz, a w marcu 2001 r. nadała obecną nazwę i zaprosiła do współpracy Jacka Lecznara. Oboje są absolwentami krakowskiej PWST, doświadczonymi aktorami, mają w dorobku również prace reżyserskie i filmowe oraz znaczące nagrody.
Teatr Hagiograf zrealizował m.in. projekty propagujące twórczość i nauczanie Jana Pawła II, spektakle w ramach Uniwersytetu Kultury Polskiej w Rzymie oraz cykl artystyczno-religijnych, comiesięcznych spotkań „Oblicza Imion”, które od 2002 r. przybliżają publiczności wielkie postaci Kościoła – świętych, błogosławionych, a także kandydatów na ołtarze.
Twórcy teatru starają się odpowiadać na potrzebę nowej kultury, opartej na szacunku dla Prawdy, Dobra i Piękna, czerpiąc z bogatej kultury duchowej Kościoła Katolickiego. Prezentują sylwetki „gigantów wiary” – zarówno tych powszechnie czczonych (np. swojej patronki św. Teresy z Lisieux, św. S. Faustyny, św. Jana Pawła II, czy św. Teresy z Avili), jak i mniej znanych, których życie i myśli często stają się inspiracją dla widzów i samych artystów, pragnących umacniać wiarę, ożywiać nadzieję i rozpalać miłość.
Teatr Hagiograf wystawił kilkukrotnie, w formie czytania performatywnego, wszystkie dramaty Karola Wojtyły. Występował w wielu miastach, miasteczkach i wioskach Polski, a także we Włoszech oraz w Czechach, Szwecji i Kanadzie. Od 2016 r. Teatr stanowi sekcję kultury Fundacji Naukowej Instytut Karola Wojtyły.


