#PortretIStyl
W ramach naszego nowego projektu „Portret i styl”, będziemy prezentować Państwu sylwetki osób związanych z fotografią. Dziś, jako pierwszą postać, przedstawiamy Johna Fredericka Williama Herschela.
******
John Frederick William Herschel
🔸 150 lat temu, dokładnie 11 maja 1871, zmarł John Frederick William Herschel (ur. 1792) – astronom, chemik i fizyk, pionier fotografii, wynalazca cyjanotypii. To jemu zawdzięczamy nazwę fotografia, a także pojęcia negatyw i pozytyw.
🔸 W 1839 r. okrył zjawisko, które polega na zaniku obrazu utajonego pod wpływem promieniowania czerwonego i podczerwonego, nazwane zjawiskiem Herschela. Aby utrwalić obraz Herschel użył tiosiarczanu sodowego. Odkryciem tym podzielił się z Williamem Talbotem, który wykorzystał tiosiarczan sodu w charakterze utrwalacza w procesie wywoływania fotografii.
🔸 Kiedy zmarł, w nekrologu napisano: „W osobie Johna Fredericka Williama Herschela brytyjska nauka poniosła straty większe niż jakakolwiek strata, którą poniosła od śmierci Newtona, i jest mało prawdopodobne, aby znalazł się godny następca.”
🔸 John Herschel by synem Frederick Willliama Herschela (1738-1822) – słynnego astronoma, konstruktora teleskopów, odkrywcy planety Uran, kompozytora i bratankiem Caroline Herschel (1750-1848), pierwszej kobiety, która w 1828 r. została odznaczona złotym medalem Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego i jego honorowym członkiem. (Jako druga kobieta medal ten otrzymała Vera Rubin w 1996 r.) Caroline Herschel była też pierwszą kobietą w Anglii, która jako astronom otrzymała wynagrodzenie za swą pracę.
******
fot. 1. Julia Margaret Cameron. Portret Johna Herschela
fot. 2. Pierwsza fotografia Herschela wykonana w 1839 r. na szkle, przedstawiająca teleskop Great Forty-Foot wykonany przez jego ojca
******
#PortretIStyl
Projekt realizowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu ‘Edukacja Kulturalna’.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
“Portret i styl” – informacje o projekcie

