Otwarcie wystawy obrazu Ireneusza Rolewskiego w Parlamencie Europejskim w Brukseli – 26.09.2023
******
Dziś w Brukseli, w siedzibie Parlamentu Europejskiego, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy obrazu Ireneusza Rolewskiego pt. „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.
Wydarzenie to odbyło się w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika (z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma) oraz z okazji obchodów Roku Jana Matejki (z okazji 130. rocznicy śmierci malarza).
W organizację wydarzenia zaangażowani byli: Posłowie do Parlamentu Europejskiego: Witold Waszczykowski oraz Elżbieta Kruk; Ministerstwo Edukacji i Nauki RP; Prezydent Miasta Skierniewice; Fundacja Orlen; Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego; Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie; Polska Akademia Nauk; Instytut Polski w Brukseli i Akademia Kopernikańska w Warszawie.
—
O OBRAZIE:
Prezentowane płótno jest wierną kopią arcydzieła najwybitniejszego polskiego malarza historycznego, Jana Matejki (1838-1893). Wykonana przez Ireneusza Rolewskiego w 2022 r. kopia 1:1, to obraz olejny na płótnie, o wymiarach 215 cm x 300 cm.
Obraz Matejki jest hołdem złożonym najwybitniejszemu polskiemu uczonemu, polihistorowi – Mikołajowi Kopernikowi (1473-1543). To także wyraz uznania dla unii polsko-litewskiej (1385-1795), w granicach której Kopernik miał szansę bezpiecznie żyć i rozwijać swoje talenty. Państwo to było miejscem wolności religii i myśli, rozkwitu demokracji, kultury oraz nauki. Swój obraz Matejko ukończył w 1873 r.; namalował go dla uczczenia 400. rocznicy urodzin wybitnego astronoma.
Dzięki zbiórkom pieniędzy, płótno zostało wykupione i przekazane w darze Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w Krakowie. Pozostaje tam do dziś, znajdując się w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Budynek Muzeum usytuowany jest u zbiegu ulic Św. Anny i Jagiellońskiej (ul. Jagiellońska 15 w Krakowie). Collegium Maius jest najstarszym budynkiem uniwersyteckim w Polsce; jego historia sięga 1400 r., kiedy to król Władysław Jagiełło przekazał Uniwersytetowi Jagiellońskiemu tę kamienicę. Oryginał obrazu Matejki, olej na płótnie, ma wymiary 225 × 315 cm. Dzieło to jest jednym z najbardziej znanych na całym świecie wizerunków Kopernika i świadectwem polskich osiągnięć w dziedzinie nauki.
Wybór tego właśnie obrazu związany jest bezpośrednio z przypadającą na 2023 r. 550. rocznicą urodzin Kopernika. Od nazwiska polskiego astronoma pochodzi nazwa europejskiego programu obserwacji ziemi 'Copernicus’, którego zadaniem jest monitorowanie powierzchni Ziemi, w tym stanu środowiska na lądzie, morzu i w powietrzu, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich obywateli. Do jego osoby odwołuje się także nazwa nowej instytucji naukowej w Polsce – Akademii Kopernikańskiej. Powołana w 2022 r. przez władze publiczne jednostka ma na celu umocnienie pozycji polskiej nauki na arenie międzynarodowej. Akademia będzie, m.in., finansować badania naukowe, przyznając Stypendia Kopernikańskie i Granty Mikołaja Kopernika.
Prezentacja kopii obrazu w Parlamencie Europejskim przypomina o polskim wkładzie w europejskie idee budowy wspólnego domu. Wystawa adresowana jest do społeczności międzynarodowej: pracowników instytucji europejskich, gości, turystów i ma promować polskie dziedzictwo narodowe oraz dorobek nauki polskiej.
Kopia obrazu Matejki powstała dzięki wspólnemu wysiłkowi finansowemu Miasta Skierniewice oraz Fundacji Orlen.
Staraniami polskiego Rządu ma ona zostać przekazana w darze Parlamentowi Europejskiemu.
—
O ARTYŚCIE:
Ireneusz Rolewski to młody i niezwykle uzdolniony artysta malarz. Urodził się w 1993 r. w Łowiczu. Dzieciństwo spędził w Domu Dziecka w Strobowie, niedaleko Skierniewic. W dzieciństwie uczęszczał na zajęcia plastyczne w skierniewickim domu kultury. Ukończył Liceum Plastyczne im. T. Makowskiego w Łodzi (specjalizacja: „Wyroby unikatowe – Formy użytkowe”). Następnie rozpoczął studia malarskie na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.
Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2021 r. Wystawa dyplomowa pt. „Było jest będzie” składała się z dwóch cyklów. Pierwsza część wystawy to 5 obrazów, wykonanych techniką mieszaną na płótnie. Punktem wyjścia do realizacji tych płócien były wydarzenia z 4 lipca 1610 r. w miejscowości Kłuszyno, gdzie rozegrała się bitwa polsko-rosyjska. Druga część wystawy to zbiór rysunków. Przedstawione zostało 8 szkiców, wykonanych techniką mieszaną na papierze. Tematem tych prac była próba ujęcia natury człowieka w świetle fizycznym i duchowym jednocześnie.
Przez 6 lat tworzył unikatową kopię obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki w skali 1:1. Ukończył ją w Skierniewicach w 2022 r.
W sierpniu 2022 r. rozpoczął działania nad kopią kolejnego obrazu mistrza Matejki. Tym razem, ze względu na przypadającą w 2023 r. 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, zdecydował się na dzieło pt. „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Praca ta, podobnie jak wspomniana wcześniej kopia „Bitwy pod Grunwaldem”, również została wykonana w skali 1:1.
Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych, także w Muzeum Historycznym Skierniewic. Brał również udział w ponad kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.
Od 2019 r. mieszka w Skierniewicach i znajduje się pod opieką artystyczną Muzeum Historycznego Skierniewic.
******
https://www.facebook.com/events/319924060593839
#IreneuszRolewski #IrekRolewski #AstronomKopernikCzyliRozmowaZBogiem #TheAstronomerCopernicusOrConversationWithGod #JanMatejko #ParlamentEuropejski #ParlamentEuropejskiWBrukseli #Skierniewice #Brussels #MikołajKopernik #MikolajKopernik
European Parliament
visit.brussels
ECR Group – Conservatives & Reformists in the European Parliament
Polish Institute Brussels
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Polska Akademia Nauk
Centrum Badań Kosmicznych PAN / Space Research Centre PAS
Akademia Kopernikańska
Krzysztof Jażdżyk – Prezydent Miasta Skierniewice
I love SKC
Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego
Fundacja ORLEN
ORLEN
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius
Uniwersytet Jagielloński
******
Zdjęcia z uroczystości:
https://www.facebook.com/Muzeum.Historyczne.Skierniewic/posts/pfbid0cxV5SDfMfzozScEfMLttEva5ViCYA4kXfgciVymyXKea6rUx9NXqjNvEEnQCTr3Jl
