Galeria 1 Szt. – Józef Wasiołek
1 listopada – 31 grudnia
******
Józef Wasiołek – „Ulica Senatorska”
******
Józef Wasiołek urodził się w 1921 r. w Smarglinie na Kujawach. Zafascynowany malarstwem, zaczął kopiować święte obrazy farbami, które sam przygotowywał. W 1947 r. zamieszkał w Łodzi, gdzie zaczął pracować w filmowej stolarni, a za zarobione pieniądze uczył się rysunku u prof. Adama Rychtarskiego. Od 1952 r. do 1956 r. studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki i prof. Wacława Taranczewskiego. W 1959 r. wrócił do Łodzi, gdzie mieszkał do końca życia. W 1964 r. Józef Wasiołek wykonał, wraz z Mieczysławem Saarem, polichromię we wnętrzach i na fasadzie kościoła św. Andrzeja Boboli, przeniesionego w 2007 r. z Nowosolnej do Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej.
–
Domeną artysty było malarstwo sztalugowe, rysunek i litografia. Malował przede wszystkim pejzaże i kwiaty, rzadziej portrety i akty, wykonane w technice olejnej, akrylu, akwareli. Cechami charakterystycznymi jego prac jest żywa kolorystyka i sposób malowania grubą warstwą farby, szybkimi pociągnięciami pędzla. Uwielbiał malować w plenerze – czy to kwiaty z przydomowego ogrodu, czy pejzaże. Oprócz widoków z Francji, Danii, Szwajcarii czy Niemiec, wiele z jego obrazów prezentuje uroki krajobrazu Polski – pałace, chałupy, młyny. Częstym tematem jego prac jest Łódź i jej okolice: Brzeziny, Głowno, Łowicz, Sieradz, Skierniewice, Uniejów. Rzadziej malował widoki nadmorskie („Port Szczecina”, „Darłówek”) czy górskie („Zakopane”).
–
Brał udział w wojewódzkich plenerach malarskich i wystawach poplenerowych organizowanych przez BWA w Skierniewicach (1976, 1977, 1980) i w Sieradzu. Uczestniczył w wystawach w Kielcach, Piotrkowie Trybunalskim. Adresy łódzkie, gdzie prezentowano wystawy indywidualne jego twórczości to, m.in.,: Dom Technika (wystawa z okazji otwarcia łódzkiej Trasy W-Z, 1978), Salon Sztuki Współczesnej (1981), Galeria Sztuki BWA (1981), Miejska Galeria Sztuki (2001), Galeria Rynek Sztuki (2010), Galeria Piotra Uznańskiego (2011). Jego prace były reprodukowane w „Przeglądzie Artystycznym” (1962, 1966, 1968, 1970).
–
Obrazy artysty znajdują się w zbiorach, m.in.,: Muzeum Watykańskiego; Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu; Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi; Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi; w muzeach: w Bydgoszczy, Sieradzu, Rawie Mazowieckiej, Skierniewicach, Pabianicach; w BWA: w Sieradzu i w Skierniewicach (obecnie w zbiorach CKiS) oraz w wielu kolekcjach prywatnych.
–
Uhonorowany: odznaczeniem z okazji 75-lecia Archidiecezji Łódzkiej, odznaką 'Zasłużony Działacz Kultury’, przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki oraz Honorową Odznaką Miasta Łodzi. 5 grudnia 2007 r. w łódzkiej Galerii Marquadt przy ul. Piotrkowskiej odbył się uroczysty benefis Józefa Wasiołka z okazji 60-lecia jego pobytu w Łodzi, zapowiadający jubileusz 50-lecia twórczości, który przypadał w 2008 r. Każdy dzień zaczynał i kończył w pracowni. Jak mawiał, jego największą wadą był brak umiejętności odpoczywania. Zmarł w niedzielę, 19 października 2008 r., w wieku 87 lat.
