Finisaż wystawy „MiniTextileArt / MHS”
30 maja (niedziela) / godz. 14:00 / wstęp wolny
******
14:00 Otwarcie (sala wystaw czasowych)
15:00 Wykład i Warsztaty branżowe pt. „Techniki tkackie i hafciarskie w polskiej tkaninie historycznej, szczególnie z okresu XVI-XVIII wieku, a współczesna interpretacja”; prowadzenie: prof. Hanna Wojdała-Markowska (sala koncertowa). Warsztaty przeznaczone są dla artystów oraz dla gości finisażu. Limit miejsc: 30 os. Bez zapisów.
W trakcie całego wydarzenia: Pokaz filmu „Wirtualne oprowadzanie – rozmowy z artystkami Grupy MiniTextileArt”
******
prof. Hanna Wojdała-Markowska – artysta plastyk. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Gobelinu i Dywanu prof. Antoniego Starczewskiego na Wydziale Włókienniczym Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi w 1990 roku. W swojej twórczości przez ponad trzydzieści lat zajmuje się tkaniną artystyczną. Uczestniczyła w wielu wystawach tkaniny unikatowej o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień. Od 25 lat jest nauczycielem akademickim.
Wykład i warsztaty branżowe pt. „Techniki tkackie i hafciarskie w polskiej tkaninie historycznej, szczególnie z okresu XVI-XVIII wieku, a współczesna interpretacja”; prowadzenie: prof. Hanna Wojdała-Markowska.
Tematem wykładu i warsztatów branżowych będzie prezentacja polskiej tkaniny historycznej na podstawie wybranych przykładów z Muzeów Narodowych w Warszawie i w Krakowie oraz z muzeum Zamek Królewski na Wawelu. Istotne jest pokazanie wizualnego bogactwa tkanin, które postrzegamy poprzez ich tematykę, dekoracyjność, zestawienia kolorystyczne, czy użyte materiały tekstylno-włókiennicze. Drugim aspektem są uwarunkowania techniczne: sploty tkackie, rodzaje haftów i aplikacji w tkaninach muzealnych.
Podczas Warsztatów uczestnicy będą szukać możliwości i realizować własne miniatury tekstylne, inspirując się polską tkaniną historyczną we współczesności. Będą mogli korzystać ze zgromadzonych w ramach Projektu Stypendialnego MKDNiS materiałów plastycznych: przędz, nici, tekstyliów i innych potrzebnych narzędzi. Projekt wykładu i warsztatów twórczych realizowany jest w ramach stypendium twórczego – stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z zakresu upowszechniania kultury na 2021 rok.
Wykład i warsztaty realizowane są w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
******
Wystawa prac Grupy MiniTextileArt, działającej przy Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków, prezentuje miniatury tkackie. Ich twórcami są artystki:
Krystyna Arska-Perepłyś
Barbara Bielecka-Woźniczko
Małgorzata Jabłońska
Krystyna Jatkiewicz
Maria Jełowicka
Anna Kabacińska-Banaszkiewicz
Ewa Kamieniecka
Bożena Kuzio-Bilska
Katarzyna Lis-Lachowicz
Joanna Lohn-Zając
Ewa Łukiewska
Ewa Misiak
Ewa Osińska-Rozpędek
Joanna Owidzka
Teresa Rucińska
Nadiya Sobolewska
Urszula Święcicka
Joanna Tumiłowicz
Hanna Wojdała-Markowska
Dorota Wójcik
******
Serdecznie zapraszamy!
Deklaracja Dostępności
******
Link do wernisażu, 17.04.: https://www.facebook.com/events/273168460997007/

