Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – 13 kwietnia
Słowo „Katyń” w wielu Polakach nadal wywołuje ogromny żal, poczucie krzywdy i niesprawiedliwości. W tym roku mija równo 80 lat od momentu, kiedy doszło do tej strasznej zbrodni.
Wśród rozstrzelanych przez NKWD było wiele osób, które pochodziły ze Skierniewic i z powiatu skierniewickiego. Wśród ofiar znaleźli się oficerowie 26. Dywizji Piechoty. Według aktualnych danych, do których udało się dotrzeć, w Katyniu, Charkowie, Twerze oraz w innych miejscach kaźni zginęło 230 oficerów, chorążych, podchorążych Wojska Polskiego służby stałej i rezerwy oraz funkcjonariuszy Policji, pochodzących z naszego terenu lub z nim powiązanych.
W Katyniu zginął między innymi ksiądz mjr Edward Choma, który od 1921 roku był kierownikiem Rejonu Duszpasterskiego w Skierniewicach, gdzie pełnił funkcję przez 8 lat i 3 miesiące. Od 1930 roku administrował parafią w Słonim, a od 1936 roku administrował parafią w Radomiu. Po wybuchu wojny w 1939 roku pełnił funkcję kapelana 77 pułku piechoty. Po 17 września 1939 roku został aresztowany przez sowietów. Osadzony w obozie w Starobielsku, wiosną 1940 roku rozstrzelany w Katyniu.
Kolejną postacią, którą również zgładzili Rosjanie jest Generał Dywizji Rudolf Prich, który od stycznia 1922 roku pełnił rolę dowódcy 26. Dywizji Piechoty. Od 1923 roku kolejno pełnił funkcję komendanta Doświadczalnego Centrum Wyszkolenia w Rembertowie. 31 marca 1924 roku Prezydent RP Stanisław Wojciechowski awansował go na stopień generała brygady. Z dniem 31 grudnia 1935 roku został przeniesiony w stan spoczynku. Zamieszkał we Lwowie. Od 11 września 1939 roku był dowódcą obrony obszaru Lwowa. Aresztowany przez NKWD, został zamordowany i pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni.
Nie sposób wymienić każdą zamordowaną osobę, ale ważna jest pamięć i wiara w młode pokolenia, które będą pamiętać o tej strasznej historii, która, głęboko w to wierzymy, w końcu zostanie całkowicie wyjaśniona, bo tego oczekują Rodziny Katyńskie.
Cześć i chwała Bohaterom!
Z uwagi na obrządek świąteczny, pamięć Ofiar zbrodni katyńskiej uczcimy wspólnie 15 kwietnia 2020 r. na Eucharystii o godz. 18:00 transmitowanej online z Kościoła Garnizonowego.
Link do transmisji online z Eucharystii w Parafii Wojskowej pw. Wniebowzięcia NMP w Skierniewicach: https://www.facebook.com/garnizonowa/