Wystawa "Skierniewice / Niepodległość" - wernisaż

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy "Skierniewice / Niepodległość".

7 grudnia, piątek, godz. 17:00. Mała sala w Muzeum Historycznym Skierniewic.

Czas trwania: 7 grudnia 2018 – 6 stycznia 2019

Organizator: Muzeum Historyczne Skierniewic

Kurator: Michał Gałęzowski

Wystawa w swej strukturze przedstawia cztery okresy historyczne z dziejów Skierniewic w walce o niepodległość.

Pierwszy to moment wybuchu I wojny światowej – front i walki prowadzone nad Rawką. Zostanie ukazana również historia II Samodzielnego Batalionu Legionów Polskich, który w grudniu 1914 r. przeszedł przez Skierniewice i wykonywał działania operacyjne w okolicy Bolimowa (Bolimów – Nieborów – Julianów).

Wystawa w swej przestrzeni ukaże również tak istotny element historii lokalnej jak udział Skierniewickich Strażaków i uczniów Gimnazjum im. Bolesława Prusa, gdzie jako drugi pluton uczniowski wspólnie rozbrajali Niemców na obszarze miasta.

Zostaną również przedstawione sylwetki Legionistów pochodzących z Skierniewic, walczących w latach 1914-1918, jak i sylwetki skierniewiczan w walce o granice Polski w latach 1918-1921.

W dalszym etapie można będzie przejść przez okres międzywojenny, okupację, aż do lat powstawiania i tworzenia się Solidarności, jak i jej roli w naszym mieście.

Ponadto, wystawa składa się z obszernej dokumentacji ikonograficznej, jak i elementów wyposażenia wojskowego, takiego jak karabiny, bagnety czy pistolety z czasów I wojny światowej.